Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
28
KODUS - dům pro seniory v Dřevnovicích
29 30 31 1
ORION - Středisko volného času Němčice nad Hanou, příspěvková organizace, nabídka kroužků
2
Dřevnovice - strašidelná stezka 2023
3
4 5 6 7 8 9
Dobromilice - NA BICYKLECH NĚMČICKEM 2023
10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23
Dřevnovice - Řezbářský den
24
25 26 27 28 29 30 1
Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Historie > Osobnosti obce

Osobnosti obce

Významní rodáci

V polovině třicátých let přišel do Nového Boru s čerstvým akademickým titulem a diplomem v kapse dřevnovský rodák Jaromír Špaček (15. května 1911). Po třech a půl desítkách let působení v kraji pod Lužickými horami zde položil pevné základy a pomohl vybudovat nový typ odborného sklářského učiliště - střední průmyslovou školu sklářskou, jež dala našemu průmyslu desítky středně technických kádrů.

V osmdesátých letech 20. století jsou všichni svědky vyvrcholení tvůrčí práce dr. Špačka, který našemu sklářství předal celkem 13. významných patentů - jako zatavování kovů (stříbra a mědi), dále zatavování barevných korálků na skleněné niti do skla, tvarování do tzv. hořlavých, hliněných nebo skeletových tvárnic atd., z nichž řada se poměrně tvářnosti a celkového názoru na současné moderní sklo, ale i v komerční oblasti, hlavně při vývozu sklářských výrobků do zahraničí. foto Jaromír Špaček

RNDr. Jaromír Špaček

* 15.5.1911 Dřevnovice
+ 25.4.1988 Česká Lípa

Mnohé z těchto patentů se uplatnily i v zahraničí (Itálie) a zlaté medaile z LVT a Lipského veletrhu nepatří zajisté k jediným ani posledním oceněním této průkopnické práce.

Energii, inspiraci a návrhy ke svým experimentům čerpal hlavně v přírodě, ke které měl jako doktor přírodních věd nejblíž, a v neposlední řadě čerpal i z četby historických knih, umělecké prózy, poezie a z vydatných pramenů dalších uměleckých disciplín na prvním místě hudbou a zpěvem.

Na počest jeho šedesátých narozenin uspořádalo sklářské muzeum v Novém Boru - pobočka muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou - pod záštitou Městského národního výboru v Novém Boru výstavu, která nebyla jen pouhou bilancí díla dr. Špačka, ale především živou prezentací autorovi osobnosti. Uspořádání expozice se ochotně ujal známý sklářský výtvarník René Roubíček, který se netajil tím, že se tu setkává s vyzrálým a kompletním dílem, které harmonicky zapadá do kontextu oficiálního kumštu i dobových souvislostí, které jej určují.

President Československé republiky Dr. Edvard Beneš  _

Vojtěch Outrata, redaktor "Hlasu lidu" v Prostějově, člen ČSSD